Otomobil

20 Yaş Üstü Araçlar Hurdaya mı Ayrılıyor?

Hurda Araba
Written by tnoz

Reklamlar

20 yaş üstü araçlar için devlet tarafından yakın zamanda yasalaştırılacak olan uygulama netleşti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 2012 Eylül ayında yapmış olduğu “20 yaş üstü araçlar trafikten kaldırılacak” açıklamasının ardından bu sefer Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de bir açıklama yaptı:

“Hedefimiz hurda teşviğiyle vatandaşlarımıza daha yeni, çevreci araçlar alabilecek imkanlar sunabilmek…”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün

Haberden önce, 20 yaş üstü araçlarla ilgili son durumu bildiren haber için:

Hurda Teşviği ile ilgili son durum: 20 yaş üstü hurda araçlara 5 Bin TL

Hurdaya ayırmak ZORUNLU MU?

Yapılan açıklamalara göre dikkat edilmesi gereken, ulusal yayın kuruluşları da dahil olmak üzere haber sitelerinin bir çoğunun bu uygulamayı sunuş şekli sanki zorunluymuş gibi bir algı oluşturuyor.

İşin aslı ise bu uygulama sadece teşvik üzerine kurulu. Yani devlet diyor ki;

“20 yaşı üstü aracınızdan vazgeçin, aracınızın borçlarını silelim” 

[ad#oto300c]

Ayrıca bu açıklamaya ek olarak Türkiye Karayolları Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı tanıtımı ile Karayolları Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu Toplantısına katılan Başbakan Erdoğan’ın açıklaması şöyle;

“Eskimiş, trafik seyir güvenliği için riski araçları trafikten çıkarıyoruz. Artık 20 yaşında 15 yaşında araçlarla trafikte dolaşmak yok. Araçlarda da mümkün olduğunca 10 yaş, bilemedin 15 yaş olacak. Mali konuda destekleriz var. Araçların yenilenmesine de imkan sağlıyoruz. Araçların yenilenmesine imkan hazırlıyoruz. Araçların sağlam olması çok çok önemli. Yollarımızda artık güvenliği düşük araçları istemiyoruz. 2020 yılına kadar kazalar sonucunda ölümleri yüzde 50 oranında düşürmek istiyoruz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Burada araçları, ağır vasıtalardan ayıran bir fark var. Ağır taşıtlar için bu uygulamaya başladı, yani hurda kapsamına giren kamyon ve otobüsler hurda bedeli ödenerek trafikten çekiliyor. Trafikten çekilme işlemi yapılırken de MTV ve geçmiş dönemlerden kalan borçları iptal ediliyor.

İlerleyen safhada devletin amacı bu uygulamayı otomobillere de yansıtmak olacak.

Peki başta belirttiğimiz gibi zorunluluk değil de teşvik esasına göre uygulama yapıldığında, 20 yaşındaki aracımızı hurdaya ayırmak istemiyorsak ne olacak?

Bu sorunun cevabı aslında mevcut kural ne ise o. Yani 20 yaşındaki araç, muayeneden geçebilecek vasıflara sahipse ve muayeneden geçtiyse trafiğe çıkmaya devam edebilecek. En azından uygulama ile ilgili şimdiye kadar yapılan açıklamalara bakınca böyle bir varsayım ortaya çıkıyor ancak devlet her zamanki gibi teşvik adı altında bir dayatma yapacak mı bilmiyoruz.

Sonuç olarak; TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında yapılan denetimde 20 yaş üstü araçları men etmek için bir baskı uygulanabilir, böylece 20 yaş üstü araç sahipleri hurda teşvik uygulamasından yararlanmak istemese de aracını hurdaya çıkarmak zorunda kalabilir.  Henüz tam olarak detayları bilinmiyor ancak, umarız bu uygulama gerçekten teşvik üzerine kurulu olur ve gerçekten kamu yararına uygulanır.

[divider] Eğer zorunlu olursa?[/divider]

Yukarıda belirttiğimiz gibi temennimiz teşvik üzerine ve gerçekten kamu yararına bir uygulama olması ancak, devlet bazen millet çıkarları için değil devletin devamlılığı için bazı uygulamalara imza atıyor, bunu Türk Milleti olarak sıkça görüyoruz. Bu konuda da aynı mantıkla hareket edilmemesi için bir sebep yok.

Diyelim ki zorunlu oldu, ilk bakışta çok iyi oldu trafikte güvensiz araç kalmayacak varsayımı çıkarabiliriz ancak, bu kadar araç sahibi ne yapacak ve nasıl yeni araç alacak. İlgili yasa çıktığında muhtemelen 2. el piyasası hareketlenecek ve fiyatlar yükselecektir ki zaten 2. el piyasası mevcut durumda bile hakettiği değerlerin üstünde geziyor. Hadi 0 araç almaya niyetlendiniz diyelim; Bayilerin KDV ve ÖTV’yi bahane ederek şişirdiği fiyatların üstüne bir de ÖTV+KDV ödeniyor. Yani Verginin vergisi ödenmiş oluyor. 1600cc altına kalan bir araç bile %40 ÖTV + KDV ödüyor, yani kaba hesapla 20 bin liralık araç neredeyse 30 bin liraya mâl oluyor. Bu durumda 20 yaşında bir araca mahkum olan insanlar nasıl 0 araç sahibi olacak, bu ap ayrı bir konu.

Acı NOT: 2012 yılının Eylül ayında yapılan düzenleme ÖTV oranları, motor hacmi:

 • 1600cc altı  araçlar için %37’den %40’a
 • 1600-2000cc arası araçlar için: %60’tan %80’e

çıkarıldı. Yani orta direk ve dar gelirli vatandaşların 0 araba hayalleri aslında 2012 Eylül ayında çoktan suya düşmüştü.

20 Yaş Üstü Araçların Hurdaya ayrılması ile iligli son durum

[ad#baglanweb]

About the author

tnoz

Tnoz Teknoloji editörü - Teknolojide yaşanan son gelişmeler ve Sosyal medya hakkında yayınlanan haberlerden sorumlu yazar

8 Comments

 • 20 yaş üstü araçlara koyulan vergiler falan önemli degil bir noktada benim çok merak ettigim şey şu benim veya herhangibibir vatandaşın araci 20 yaş üstü ama araç cok ama cok iyi durumda ve araç fabrfikasından özel olarak ve az sayıda üretilen nadir bulunan araç ise bu aracı meçbur tutulup hurdaya çıkarılması reva olurmu buna göre bir çagre bulan duyan varsa lütfen cevap yazsın bekliyorum

  • Sorunuzun cevabı yukarıda var aslında. 20 yaşla ilgili uygulama zorunlu değil de “teşvik” üzerine olursa, mevcut düzende olduğu gibi 20 yaş ve üstü araçlar muayeneden geçebiliyorsa trafiğe çıkmasına engel bir durum olmayacak. Bu konuyla ilgili yeterli açıklama yukarıdaki Eğer Zorunlu Olursa bölümnde gayet açık yer alıyor.

 • Bana göre DEVLET böylebir yasa çıkarırsa 20yaş araçlara araç sahipleri mağdur olmaması için araçlarının piyasa değerini bilirkişi tarafından belirlenmesi ve sıfır araç alırken 20yaş araçın değeri sıfır araçtan düşülüp geri kalan parası60ay vade ile sıfır faizle vatandaşa imkan tanınması.ve vaizlerin DEVLET tarafından karşılanması zaten DEVLET bu faiz yükünü yeni araçların kaskosu vergisi ile geri kazanacaktır.

 • 96 model cok ıyı arabalar var bunları nasıl toplarsınız o zmn antıklarıda toplayın ***

 • 64 Ford Challenger’m olucak, özenle avrupadan parçalarını getirtip 5 tane sıfır araba parası döküp bir güzel toplayacağım binmeye kıyamayıp sadece güzel havalarda birkaç saat garajdan çıkaracağım.

  Ve devlet bunu benim elimden alacak öyle mi ?
  Birkaç hafta öncesine kadar elinde tencere tava ile gezenler vardı ya.
  Onları arar duruma gelir işte o zaman devlet. :)
  Çok daha kötü bi kaos içerisine girerler.
  Samimiyetimle söylüyorum sırf inadına 88 model murat 131 alır gider istanbulun göbeğinde ateşe veririm.

  Zaten yeni araba alabilecek adam, tutupta 25-30 yaşındaki arabaya binmez arkadaş.
  Boş Boş işler kovalmaasınlar.
  Zorunlu tutulmasa bile muayeneden geçirmicekler hiç birini ki şuan bile eski arabayı muayeneden geçirmek çileye dönüştü.

Leave a Comment