Bilgisayara nasıl format atılır

Bilgisayara nasıl format atılır

Zamanla kullanılan işletim sistemi dosyalarındaki bozulmalar, bilgisayara bulaşan virüsler ve bazı

Bilgisayara format atmak

Zamanla kullanılan işletim sistemi dosyalarındaki bozulmalar, bilgisayara bulaşan virüsler ve bazı sistemsel sorunlardan dolayı bilgisayara format atmakgerekebilir. Bu makalemizde sizlere masaüstü bilgisayara/laptopa format atmaişlemlerinden bahsedeceğiz. Şuan stabil çalışması açısından Windows 8.1 format konusunu ele alacağız. Yeni nesil laptoplarda dvd sürücü olmadığı için flashdisk ile yapacağız bu işlemimizi. Öncelikle Windows 8.1 ISO kalıbını temin etmemiz gerekmektedir. Bu ISO dosyası 64 bit ya da 32 bit için üretilmiş iki farklı işletim sistemini ifade eder.

Bilgisayara nasıl format atılır

Bilgisayara nasıl format atılır

Burada dikkat etmemiz gereken şey işlemcinizin hangi mimaride yapıldığıdır. 64 bit desteği olan bir işlemciyle 32 bit bir işletim sistemi kullanmanız size performans kaybı yaratacaktır.

Not: İşlemcinizin hangi mimariyi desteklediğini kendi sitesine girerek öğrenebilirsiniz. Bu kalıbı temin ettikten sonra flashdiske yazdırabileceğiniz programı edinmeniz gerekecektir. Hızlı olması açısından sizlere “Rufus” isimli programı önereceğim. Programı Google’da arayarak bulup indirebilirsiniz. Ücretsiz bir program olduğunu söylemekte fayda var.  Bu programı açtıktan sonra Aygıt kısmından flashdiskinizi seçiniz. Ardından aşağıda küçük cd ikonuna benzer yere tıklayın ve temin ettiğiniz ISO kalıbını seçiniz. Program kalıbı kontrol ediyor ve aşağıda HAZIR yazısı beliriyor.

Bu yazıyı gördükten sonra Tamam diyorsunuz ve ekranda flashdiskiniz biçimlendirilecek onay veriyormusunuz diyor. Ordaki uyarıya da tamam dedikten sonra kalıbı ön yükleme ekranı oluşturacak şekilde flash diskinize yazmaya başlıyor. İşlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatıldıktan sonra eğer biosunuzdaki Boot>First boot device otomatik olarak flash diskiniz görünmüyorsa önyükleme başlamayacaktır. Onun için oradan flash diskinizi seçiniz. Ve f8 tuşuna basarak ayar değişikliğini kaydedin. Bu arada bazı bioslarda farklı isimlerde olabilir “First boot device” seçeneği. Ayrıca bazı laptoplarda da cihaz başlarken yani siyah ekranda f2 tuşuna basarak hangi sürücüden/diskten başlatılacağını seçebiliyorsunuz. Bu adımı geçtikten sonra önyükleme bitiyor ve kuruluma geçiyor. Orda lisans anlaşması soruluyor ve sabit diskinizde yeni bir bölüm mü açacağınızı yada hali hazırda bulunan bölümlerden hangisine işletim sistemini kuracağınızı/yükselteceğinizi soruyor. Sizin için hangisi uygunsa oradan seçiyorsunuz. Ve kurulum başlıyor. Kurulumun son aşamasında sizden lisans anahtarı isteyecektir. Bu lisans anahtarını ister o anda ister daha sonra girebilirsiniz. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: DVD’den kurulumlarda değişen tek şey bios kısmındaki flash disk değil de DVD-ROM olmasıdır. Başka hiçbir farkı yok.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....