Büyük bir fikir: VR kafe önerileri

Gelişen VR teknolojisi yeni bir sektör doğuruyor. Gelecek vaat eden VR kafeciliği için neler gerekli, ne kadar tutar? İşte cevabı

Gelişen teknolojilerin ilgi odaklarından bir tanesi olan oyun sektöründe Türkiye’de yadsınamaz bir gerçek, oyun kafeleridir. Gerek İnternet kafeler, gerekse oyun konsolu kafelerinin büyük ilgi gördüğü ülkemizde yeni teknolojilerin pek kullanılmadığı da bilinen bir gerçek. Bu konudaki en başarılı kafelerin bile yatırımları donanım üzerine oluyor. Çok güçlü bilgisayarların avantajına güvenen internet kafelere gelişen teknoloji büyük bir rekabet ortamı daha yaratacak. Oyun sektörünün son dönemdeki en büyük atılımları arasında yer alan VR teknolojisi, yeni dönemde yeni bir kafe tarzının ortaya çıkmasına neden olabilir. Gelecek 10 yıl içerisinde bu konuda etkin bir büyümenin olması beklenen bir gerçek. Bu büyümenin hemen gerçekleşmesi ve rekabet ortamının yaşanması mümkün değil. Ancak, şuan ki VR teknolojisi ile açılacak olan bir kafe, ilk olma özelliği taşıyarak büyük fark yaratacaktır. VR deyince insanların aklına VR gözlükleri geliyor. Ancak VR teknolojisi sadece 360 derece görüntü özelliğine sahip video veya oyun demek değil. VR teknolojisi ayağınızdan gözünüze kadar bütün duyu organlarınız ile birlikte kendinizi oyunun içerisinde bir karakter gibi hissetmenizi sağlayacak bir teknoloji. VR gözlükler dışında geliştirilen, hissetme duygularını yansıtan yelekler, hareketlerinizi oyuna yansıtan platformlar, oyunun içerisinde olduğunuzu düşünmeniz için son derece gelişmiş kulaklıklar da VR teknolojisinin bir parçası durumunda.

Peki bu sektör nasıl gelişecek?

Dünyadaki oyuncu profili ile Türkiye’deki oyuncu profili noktasında büyük farklılıklar vardır. Avrupa’da veya Amerika gibi oyuncu sayısının yüksek olduğu yerlerde, oyun kafelere rastlamanız bir hayli zordur. Özellikle Playstation Kafe tarzında oyun konsoluna yönelik kafe bulmanız neredeyse imkansızdır. Çünkü bu oyuncuların geneli ev kullanıcısıdır. Avrupa ve Amerika’da ailelerinden bilgisayar oyunları noktasında kısıtlama görenlerin internet kafeleri tercih ettiğini söylemek mümkündür. Türkiye’de ise oyuncuların büyük bir çoğunluğu internet kafelerde ve oyun konsolu tabanlı kafelerde oynamayı tercih ederler. Bunun sebepleri farklıdır tabi ki. Ancak bu farklılık kafecilik sektöründe Türkiye’de avantaj doğmasına neden olur. Aynı şekilde VR teknolojisinin pahalı olması ve henüz evlerde bulunmasının pek mümkün olmaması nedeniyle bu sektörde kafelerin büyük bir kazanç elde edebileceğini ortaya koymaktadır. VR teknolojisi ile açılmış veya donatılmış bir kafenin özellikle 5 sene içerisinde kazanacağı rakamları tahmin etmek zor gibi görünüyor.

Oyunu hissetmek için VR?

Gelişen VR teknolojisinde birçok kafe işletmecisinin düşünce ve fikirleri olduğu malum. Hatta bu konuda Oculus Rift’i düşünenler de var. Ancak makalenin başında söylediğimiz gibi VR teknolojisini sadece görsel açıdan düşünmek, bu konuda yeteri kadar adım atmanın önüne geçecektir. Öncelik tabi ki gözlük tercihinde olmalıdır. Mesela Oculus ve Sony, bu konuda farklı çalışmalar ile Türkiye pazarına giriyor. Konsol tarafında Sony pastayı alırken, masaüstü tarafında Oculus pastanın çok büyük bir kısmını sahipleniyor. Ancak bu yeterli değil. VR kafe için gözlükleri KORFX Gaming Vest (Gerçeklik yeleği) ile kombine etmek önemli bir adım olacaktır. KORFX, oynadığınız oyunda aldığınız darbeleri (Kaza, vurulma, darbe) vücudunzda hissetmenizi sağlayan bir yelektir. Bu konuda bir hayli başarılıdır. VR gözlükler gözünüzde takılıyken bütün dikkatinizi oynadığınız araba yarışına verdiğiniz anda yaptığınız kazayı vücudunuzda hissetmenizi sağlayan bu teknoloji sanal gerçekçiliğe büyük katkı vermektedir. Satış fiyatı 135$ ile 150$ arasında fark eden KOR-FX’de tercihinizin fiyatı 150$ olan Gaming Vest & Optical Adapter for (PS4, Xbox One, PC Sound Card) olmasını önerebiliriz.

KOR-FX tanıtım videosu

Oyun dünyasında gezinti için VR

VR oyun konusunda kuracağınız sistemin senkronize olması önemli bir etkendir. BU konuda tercihinizi tek bir marka üzerinden yapmanız da sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda en başarılı firmalardan bir tanesi OMNİ’dir. Sanal gerçekçilik konusunda Oculus Rift ile çok başarılı bir kombinasyon gösteren OMNİ firmasının ürünleri sizi tamamen oyun içerisinde olduğunuza inandıracak niteliktedir. Mesela hareketlerinizin gerçek zamanlı olarak algılanıp oyuna yansıtılmasını sağlayan Virtuix Omni Package (Hareket bandı) çok başarılıdır. Fiyatı 699$ olan Virtuix Omni Package’in ön satışları da başlamıştır. Eğer oyunlarınızı açık bir alanda oynatmak istiyorsanız 79$ değerinde Virtuix Omni Tracking Pods’u tercih edebilirsiniz. Ayakkabıya entegre edilen bu kumandalar hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak oyuna yansıtmaktadır.

OMNİ kombine sistemi tanıtım videosu

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

nokia 4.2 kaç para

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini ...

euro-truck-türkiye haritası

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 oyununa gelecek yeni DLC’de, Romanya ve ...

next point

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 yazılım güncellemesi yapıldı. Next Point HD ...

kaldiracli işlemler

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı ticaret, kazançlarını kısa bir süre için bekleme pozisyonlarından optimize ...

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Meizu, şimdi de 6 GB ...

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

İlk kez Çin’de satışa çıkan Nokia’nın orta segment telefonu Nokia ...

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche, Tesla Model X rakibi Mission E Cross Turismo SUV ...