Cam filmi neden kullanılır? Yasak mı?

Cam Filmi Yasak mı?

Araçların camları için cam filmi uygulaması yıllardır yapılmakta ancak bununla birlikte cam filmi sebebiyle ceza yazılan araç sayısı da bir hayli fazla. Bu sebeple cam filmlerini hep beraber inceleyelim…

Cam filmi nedir önce bundan bahsedelim. Kırılma ihtimaline ya da hırsızlığa karşı camın bütünlüğünü koruyucu şeffaf ve renksiz cam filmlerini bir kenara bırakırsak, konumuz olan koyulaştırıcı cam filmleri markasına ve kalitesine göre farklı ton (şeffaflık derecesi) ve renklerde piyasada bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak 4 ya da 5 ton şeklinde isimlendirilir. 1. tondan 5. ton’a doğru şeffaflık azalır. Özellikle 3. ton ve sonrasında dışarıdan içerisi görünmez hale gelir . Tonlama düzeyi ise %70 ile %5 geçirgenlik arasında markalara göre değişir. Örneğin 3M cam filmi markasında tonların geçirgenlik oranı %70, %50, %40, %35, %30, %20, %15, %10 ve %5’tir. Yani %5 geçirgenliğe sahip cam filmi kullandığınızda aracın dışından içine bakınca görüş kabiliyetinizi %95 kaybettiğinizi düşünün. İçeriden dışarıya baktığınızda ışık kaynağının konumundan dolayı %95’lik bir kayıp olmaz ancak gece direksiyon başında iken kör olduğunuzu hissedebilirsiniz. :)

Cam Filmi Neden Kullanılır?

Cam filmi neden kullanılır? Yasak mı?

Cam filmi neden kullanılır? Yasak mı?

Cam filmi uygulaması sadece aracın güzel görünmesi ya da dışarıdaki gözlerden uzak daha özel bir iç ortam yaratma isteği yani tamamen keyfi sebepler olsa da işin aslı saymakla bitmez diyebileceğimiz bir durum ortaya çıkarıyor.

Cam filmi uygulamasının hem sağlık yönünden hem de konfor yönünden sadece birçok faydası var. Eğer “merdiven altı” tabirine uygun, garantisiz ve faturasız ucuza yaptırılacak cam filmi uygulamasından bahsetmiyorsanız sağlık yönünden birçok faydası olacaktır.

Cam filmi,başta cilt ve göz sağlığı olmak üzere sağlığımıza düşman birçok etkeni ortadan kaldırabilir ya da etkisini azaltabilir.

Mor ötesi ışınlar yani UV Işınları (Ultraviyole) cam filmi olan bir aracın iç mekanına, cam filmi olmayan araçlara göre daha fazla etki eder hatta kalitesine göre %90’a varan koruma sağlayabilir. Her ne kadar “güneş girmeyen eve doktor girer” atasözüne inanarak güneşi ve güneşlenmeyi sevsek de güneşten korunmanın gerekliliğini de bilmemiz gerekiyor. UV ışınlarının cilde alerjik reaksiyon, cilt lekeleri, deri bağışıklığının zayıflaması, cilt yaşlanması ve damarlarda belirginleşme gibi zararları var ve özellikle cilt hastası olanlar için daha da zararlı olabilir. Bir diğer önemli durum ise göz sağlığı; Özellikle alerji rahatsızlığı bulunanlar için hem UV ışınlarından hem de gözü rahatsız edici ışık yoğunluğundan kurtulmanın yolu cam filmi uygulamasıdır. Bu sebeple özellikle güneşli günleri bol olan ülkemizde günlük kullanımda güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekiyor. Bu etkenden en fazla fayda görecek olanlar da çocuklardır.

Bunların dışında cam filmleri, aracın iç ısısının düşük kalmasına katkı sağlar, telsiz sinyallerini mümkün olabildiğince yansıtarak etkisini azaltır ve olası kazalarda kırılan ve parçalanan camın bütünlüğünü korumasını sağlayarak camların ( oluşan basınçla) patlayıp dağılarak yolculara zarar vermesini engeller.

Tüm bu olumlu faydalarından yararlanmak için en açık ton yani ülkemizde 1. numara diye tabir edilen cam filmi dahi işimizi görecektir hatta 2. numara dahi hem gün içerisinde hem de gece kullanımında görüşünüzü kısıtlamadan ideal kullanım sağlar. Bu yüzden amaç sadece gösteriş ve karalara bürünmek değilse 1 ve 2 numara filmler yeterli olacaktır.

Peki Neden Yasak?

Sırasıyla %5, %20, %35 ve %50’lik cam filmleri

Aslında ülkemizde cam filmi ile ilgili şöyle bir mevzuat var: Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT) ve bu yönetmelik diyor ki:

“Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)” ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülâsyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir. R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Yani karşımıza görüşü engellememe şartı çıkıyor.

Ancak bunu bilen polis memuru var mı? Kesilen cezalara bakacak olursak yok çünkü konumuz olan cam filmi mevcut yasa ve yönetmeliğin polisler tarafından -kendi bakış açılarına göre- değerlendirilmesi sonucu denetlenmiş oluyor. Yani bir polis memuru cam filmini ceza sebebi sayabilirken, bir başka memur tarafından uygun kabul edilerek göz ardı edilebiliyor.

İşin aslı nedir, neye göre ceza kesiliyor?

Az önce de belirttiğimiz gibi özel bir yasa yok ancak mevcut Karayolları Trafik Kanunu‘na  göre görüşü engelleyecek ve bu sebeple kazaya sebebiyet verebilecek aksesuar kullanımı yasak:

Madde 30 – Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda
bulundurulması zorunludur.

DeğiĢik: 21/5/1997 – 4262/4 md.) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir
kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, karayolunu
kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman
veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler **** lira para cezası,

Kaynak

Maddenin devamında belirtildiği üzere araç, kanuna uygun hale getirilinceye kadar trafikten men edilebilir. Aslında basit gördüğümüz bir cam filmi kanunun yorumlanması ile aracın bağlanmasına dahi sebep olabiliyor.

İlgili maddeyi ve mevzuatı öğrendiğimize göre şöyle diyebiliriz, aslında cam filmi yasak değil, yasak olan görüşü engellemek. 

Bu arada görüşü engellemekten bahsetmişken, TÜV muayenesine giren ve cam filmi bulunan araçlar görüşü engellemediği sürece hafif kusurlu olarak kontrolden geçiyor. 

Peki polisler görüşü engelleyip engellemediğini nasıl kontrol ediyor? Daha doğrusu kontrol ediyor mu? 

Yaygın olarak bilinen kontrol yöntemi, kapı camlarından biri bir miktar açılır ve polis tırnağı ile cam filmi olup olmadığını kontrol eder yani cam filmi var mı yok mu ona bakar, cam filminin görüşü engelleyip engellemediğine bakmaz ve cam filmi olduğunu tespit edip ceza yazar ve yazılan ceza da 30/1-b maddesini yani yukarıda alıntıladığımız görüşü engelleme ile ilgili maddeyi işaret eder.

Yani polis geldi, cam filmi olduğunu tespit etti ve cezayı yazdı. Bunun bazı canlı örneklerinde olduğu gibi cam filmi kullanan vatandaşların açtığı davalarda, polis tarafından “cam filminin görüşü engelleyip engellemediğinin tespit edilmeden” ceza yazıldığının belirtilmesiyle mahkeme sürücüyü haklı bularak cezayı iptal ediyor ve kullandığı cam filminin görüşünü engellemediğinden emin olan bir vatandaş ceza yediğinde dilerse mahkeme yoluna giderek hakkını arayabilir ve emsal karar sebebiyle cezasını iptal ettirebilir.  Bir de sık sık haberlerde gördüğümüz “cam filmi cezası kalktı” başlıklı haberlere de inanmayın, cam filmi ceza uygulaması kalkmıyor, hakkını arayan vatandaşlar için emsal karar‘dan faydalanılıyor yani bunun için mahkeme yoluna gitmek gerekiyor.

Bu durumda tekrar başa dönüyoruz: Görüşü engellememek ve bunuispatlamak gerekiyor!

Peki başka yolu yok mu?

Yöntem 1: Cilt ya da göz rahatsızlığı (güneş alerjisi) bulunan sürücülerin geçerli sağlık kuruluşlarından alacağı rapor sürekli araçta bulundurulursa işin rengi değişebilir ve mahkemeye gerek kalmayabilir.

Yöntem 2: Bir diğer yöntem ise, eğer fabrika çıkışı karartılmış/film uygulanmış camlara ya da bayide özel yaptırılan camlara sahip bir aracınız varsa yetkili bayiden, marka tarafından fabrikasyon cam filmi ya da karartma işlemi uygulandığına dair bir kaşeli belge alabilirseniz bu da işinizi görür. Bir de karartılmış camlar için e simgesinin yanında simgesinin de bulunması gerekiyor. 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

nokia 4.2 kaç para

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini ...

euro-truck-türkiye haritası

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 oyununa gelecek yeni DLC’de, Romanya ve ...

next point

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 yazılım güncellemesi yapıldı. Next Point HD ...

kaldiracli işlemler

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı ticaret, kazançlarını kısa bir süre için bekleme pozisyonlarından optimize ...

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Meizu, şimdi de 6 GB ...

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

İlk kez Çin’de satışa çıkan Nokia’nın orta segment telefonu Nokia ...

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche, Tesla Model X rakibi Mission E Cross Turismo SUV ...