Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

TNOZ | 23.04.2014

Yukarı çık

Yukarı Çık

Yorum Yok

Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?

Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?

| Tarih 19, Tem 2013

Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü kaplayan, hemen hemen yanımızdan hiç ayırmadığımız cep telefonları ölüme bile yol açabiliyor. Özellikle aşırı sıcakların da etkisiyle, yaz aylarında cep telefonları aşırı derecede ısınabiliyor ve cihazların şarja takılı bir şekilde kullanılması patlamalardan tutun da elektrik çarpmalarına kadar yol açabiliyor.

En yakın örneklerden birisi de Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde gerçekleşti. Cep telefonu ve parçalarının satışını yapan bir işletmede yaşanılan olayda 15 yaşındaki Kamil Nalcı’nın gözü masadaki bir cep telefonuna takıldı. Telefonu eline aldığı anda sıcaklığı fark eden Nalcı, bataryasını çıkartıp kontrol ettiğinde bataryanın bir anda alev alarak patladığını söyledi.

Bir diğer örnek ise İsviçre’den geldi. Cebinde taşıdığı akıllı telefonun patlaması sonucu hafif şekilde yaralanan 18 yaşındaki Fanny Schaltter, olayın nasıl olduğunu anlamadığını söyledi. Ancak 23 yaşındaki Çin’li Ma Ai Lun diğerleri kadar şanslı değildi. Akıllı telefonunu şarja takılı bir şekilde kullanan Lun, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti. Uzmanlar cihazın bataryasının kalitesiz olduğundan dolayı böyle bir durumun kaynaklanmış olabileceğini söylüyor.

Content Protection by DMCA.com

Yorum Gönder