Home / Donanım / Cep telefonuna nasıl format atılır

Cep telefonuna nasıl format atılır

Cep telefonuna format atmak

Kullanılan her elektronik cihaz zamanla yıpranır. Özellikle akıllı telefonlara yüklenen oyunlar ve uygulamalar sistem dosyalarına zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı format atmak gerekebiliyor. Cep telefonuna format atmakbilindiği üzere cihazların daha hızlı ve stabil çalışmasına neden olmaktadır. En çok format gereksinimi duyan cihazlar android cihazlardır.

Cep telefonuna nasıl format atılır
Cep telefonuna nasıl format atılır

Android cihazların dosya yapısı rootlanmamasına rağmen diğer rakip firmaların cihazlarından çok sorun çıkarmaktadır. Telefonunuza format atmak istiyorsanız öncelikle kişi listenizi yani rehberinizi bir yere yedeklemeniz sizin açınızdan yerinde bir tercih olacaktır. Örneğin; Samsung bir cihaz kullanıyorsanız Samsung Kies uygulamasını yükleyerek basit bir şekilde bilgisayarınıza kişi listenizi kaydedebiliyorsunuz. Bu kaydettiğiniz dosyayı .vcf uzantısı olarak başka bir cihaza da aktarabiliyorsunuz. Gerekli yedeklemeyi yaptıktan sonra Menü>Ayarlar>Sıfırla kısmından telefonunuzu formatlayabilirsiniz.

Örneğin; Lumia 920 cihazınız var diyelim. Windows Phone 8 işletim sistemi kullanan bir cihaz olan Lumia 920’yi formatlamak için Menü>Ayarlar>Hakkında>Telefonunuzu Sıfırlayın kısmından cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Tekrar söylemekte fayda var bütün kişisel verileriniz gidecektir. Onun için Zune PC ile kişi listenizi ve özel dosyalarınızın yedeğini almalısınız. Örneğin; iPhone 5s cihazınız var diyelim. iOS işletim sistemi kullanan tüm Apple cihazlarında Menü > Ayarlar > Genel > Sıfırla kısmından telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. iOS işletim sistemi kullanan cihazlardan yedek almak içinse iTunes uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca iTunes, Zune PC ve Samsung Kies gibi programlar üzerinden telefonunuzu son çıkan işletim sistemine güncelleyebiliyorsunuz. Zaman zaman bu uygulamaları kullanarak cihazlarınızın kullandığı işletim sistemini güncellemenizde de fayda var. Nokia gibi artık eski sayılabilecek telefonlar için formatlama işlemi Menü > Ayarlar > Fabrika ayarlarına dön menüsünden basitçe yapılabiliyor. Diğer android işletim sistemi kullanan LG, Sony, Htc gibi telefonlarda da Samsung’da ki kullandığımız yöntemler ile fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz cihazlarınızı.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir