Hangisini 17’yi almalıyım? PES mi FİFA mı?

maxresdefault

Oyun platformlarının ezeli 2 rakibi KONAMİ ve EASPORTS 2017 oyunları ile birlikte Ekim ayı sonrasında yeniden karşı karşıya gelecek.

EASPORTS’un FİFA 17’sine karşı KONAMİ’nin PES2017’si büyük bir yarışa girecek. Yeni oyun motoru FİRSTBİTE ile yepyeni bir oyun mekanizması oluşturan FİFA 17’ye karşı PES2017 2015’ten bu yana kullandığı oyun motoru FOXENGİNE’nin bütün nimetlerinden faydalanarak sahneye çıkıyor. Yeni oyunda EASPORTS, tekil kullanıcıyı da oyunun başından kaldırmayacak senaryolu oyunlar tercih ederken, yeni mekanizması ile de oyunu tamamen hissetmenizi hedefliyor. Yenilenen oyuncu hareketleri ve yapay zekası ile dikkat çeken FİFA17’de oyuncular hiç beklemediğiniz anlarda ilginç tepkiler verebiliyor. Yani daha özgür hareket edebiliyorlar. PES 2017’de ise tasarlanan daha fazla fiziksel gerçekçiliğin yanında oynanabilirlik. Yani gerçekçiliğe önem verirken oynanış zevkinden kopmak istemiyor KONAMİ.

Ekim ayında tam sürümü satışa çıkacak oyunların önsipariş ile satışları başladı. İki firmanın da ön satış konusunda istedikleri rakamları henüz yakalayamadıkları belirtilirken yine de oyunlara talebin çok yüksek olması bekleniyor. Özellikle EASPORTS FİFA17 için yaptığı hazırlıklarda oyundan beklentilerin ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Oyuncuların fiziğine kadar değişen yapısıyla alışılmış FİFA şablonunun dışına çıkan EASPORTS, bu konuda bir hayli iddialı. KONAMİ’nin PES2013’ün ardından geçtiği FOXENGİNE oyun motorunda ilk yaşadığı sıkıntılar PES2014’ün çöp oyun olmasına sebep olmuş ve PES büyük kayıp yaşamıştı. Bu durumu iyi analiz eden EASPORTS, FİFA17’de aynı sorunu yaşamamak için özenle çalışma yaptı.

KONAMİ’de PES 2015 ve PES 2016’daki deneyimlerini geliştirerek yoluna devam ediyor. Gelişmiş oyun motoru FOXENGİNE’ye her geçen oyunda daha fazla uyum sağlayan KONAMİ, PES 2017 ile beraber oyun motorunda maximum verime geçiyor. Kaleci refleksleri, top fiziği ve oyuncu hareketlerini iyileştiren KONAMİ, yeni oyunda gerçekçilik ile oyun zevkini harmanlamayı amaçlıyor. Gerçekçilik peşinde koşarken oyun zevkini kaybetmek istemeyen PES2017’deki en büyük merak konusu ise paslaşmalardaki mantık. PES 2016’da paslaşmalar robot sistemi gibi çalışıyordu. Tek paslar duvarla verkaç yapıyor gibi hareket ediyor, oyun gerçekçilikten uzaklaşıyordu. Bu durumun PES 2017’de düzeltilip düzeltilmediği muamma. PES2016’nın FİFA16’dan üstün özelliği olan gol yollarındaki etkinlikler PES 2017’de geliştirilmiş durumda. FİFA16’da gol atmak çoğu zaman zulümken PES2016’da bu durum çok daha çeşitliliklerle doluydu ve daha fazla gollü, çekişmeli maçlara sahne oluyordu. PES 2017’de de kalecilerin geliştirilmiş olmasına rağmen gol yollarındaki etkinliklerin yüksek olduğunu belirletelim. 2 oyun arasındaki tercihi yapmak için oyunları öncelikle denemenin daha faydalı olacağını ifade etmek lazım. Ön siparişe girip Ekim’den sonra keşke dememek için mutlaka demo sürümünde en az bir maç yapın.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....