LG’den Google’ye büyük gol

13

2015 yılının 2. Döneminde modüler telefon geliştirmesi üzerine çalışmalar yaptığını açıklayan Google aradan geçen sürede henüz telefonu piyasaya çıkaramazken teknoloji devi LG dünyanın ilk modüler cep telefonu LG G5 modelini piyasaya çıkardı.

Uzun süredir merakla beklenen Google’nin modüler cep telefonu çalışması devamlı olarak erteleniyordu. Açıklamanın ardından 1 yıl geçmesine rağmen bir türlü piyasaya çıkmayan modüler telefon konusunda Google avantajı, teknoloji devi LG’ye kaptırdı. Android işletim sistemli akıllı telefonları ilk üreten firmalardan olan daha sonra piyasa hacminde Samsung, HTC gibi firmalarından geride kalan LG dünyanın ilk modüler telefonu G5’i piyasaya sürerek büyük bir atılım yaptı.

‘Artık her yeni çıkan özellik için telefon almanıza gerek kalmayacak’ sloganı ile yola çıkan Google’nin modüler telefonu için bazı video ve görseller yayınlanmış, telefonun nasıl görüneceği kamuoyuna aktarılmıştı. Ancak Google’nin telefon ile ilgili süreci devamlı uzatması piyasadaki avantajını kaybetmesine neden oldu. LG’nin ilk modüler telefon atağı G5 ile pazarda önemli bir pay alması bekleniyor.

Öte yandan LG’nin ardından dev firmalarda tek tek modüler telefon üzerine çalışmalarını duyurdu. Eski dönemlerin efsane Amerikalı markası Motorola Mobile de modüler telefon üreteceğini açıklayarak akıllı telefonlar sonrasında geride kaldığı cep telefonu piyasasına tekrar gireceğini açık bir şekilde ortaya koydu.

Modüler telefon piyasasının akıllı telefonların pazara girmesi gibi bir etki yapmayacağını ifade eden teknoloji dünyasının seçkin firmalarından ARGEDE Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Şengün, “Yeni ortaya çıkan teknoloji yeni bir yapıyı veya sistemi değiştirmeyecek. Aksine var olan işletim sistemini daha kullanışlı hale getirecek. Kim bilir belki de 10 sene sonra bugün ilk çıkan modüler telefonları geliştirilmiş halde kullanmaya devam edeceğiz. Bu söylediğim efsane Nokia 3100 telefonu bugün android işletim sistemi ile kullanmamızla aynıdır” dedi.

Modüler telefonun aslında büyük firmaların işine gelmediğini ifade eden Faruk Şengün, “Dünyada hergün satılan cep telefonu sayısına bakarsak, modüler telefon büyük firmaların büyük bir pazarını daraltıyor. Evet, Google elini yavaş tutarak önemli bir avantajı geri tepti. Ancak Google’nin modüler telefon üzerine çalışma yapması büyük firmaların da bu konuya girmesi gerektiğini ortaya koydu. Yani Google, mihmandar olarak büyük firmaları bu piyasaya girmek zorunda bıraktı. Cep telefonu kullanıcılarına da büyük bir jest yaptı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yeni oluşacak pazar ile ilgili de açıklamalarda bulunan ARGEDE Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Şengün, “Modüler telefon piyasasındaki en önemli etken ise telefonun üretimi sonrasındaki süreç olarak. Yani firmaların ürettiği telefonlardan çok ürettiği modüller ve yeni çıkan teknolojileri en erken modül halinde satışa sunması pazardaki payını belirleyecek. Yani önemli olan satış değil satış sonrası destek olacak” diye konuştu.

 

Modüler telefon nedir?

Cep telefonlarındaki yeni çıkan bütün donanımsal yenilikleri tek bir parça alarak telefonunuza ekleyebileceğiniz yeni nesil telefonlardır. Örneğin aldığınız telefonun kamerası 5 megapiksel. Ancak siz 8 megapiksellik bir görüntü almak istiyorsunuz. Modüler telefon kullanıcısı iseniz bunun için yeni bir telefon almanıza gerek yok. Telefonu üreten firmanın geliştirdiği 8 megapiksellik kamerayı alarak siz telefonunuzun kamerasını değiştiriyorsunuz. Bunun gibi diğer donanımsal özelliklerin tak-çıkar modeli ile değiştirilebildiği telefonlara modüler telefon deniyor.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....