Nasıl mobil oyun yapılır?

Türkiye’de son dönemde en çok araştırılan konulardan bir tanesi oyun yapımı ve yayınlaması. Peki oyun yapımcısı nasıl olunur?

Özellikle bilgisayar oyunu tasarlama merakı aslında yeni bir olay değil. Ancak oyun platformlarının sayısının yükselmesi ve akıllı telefonların pazardaki payının bir hayli yükselmesi bu konuyu tetikledi. Daha önce masaüstü ve platform oyunlarının dağıtımı ve yayınlanması büyük sorundu. Ayrıca bu tip oyunlar yüksek kalitede işçilik bekliyordu. Ancak akıllı telefonların pazardaki paylarının yükselmesi bu kalitenin daha da minimize edilmesine sebep oldu. Son dönemde 3-5 arkadaşın bir araya gelerek yaptığı oyunlarda kırdığı indirme rekorları ve paralar ile ilgili haberlerde bu konuda herkesin aklında ‘Bende oyun yapabilirim. Parayı kaldırırım’ ampullerinin yanmasına sebep oldu.

Bu konuda her geçen gün gelişen oyun motorlarının da kolay ulaşılabilir duruma gelmesi fikirlerini gerçekleştirmek isteyenlerin araştırmadan çok girişimlere başlamasına sebep oldu. Ancak birçok girişim daha başlangıç aşamasında son buluyor. Bu aşamayı atlatanların yine büyük bir kısmı ise oyunun yayınladıktan sonra başarısızlıkla karşılaşıyor. Bunun başlıca sebebi oyun yapımı olayının ‘Yapmak için yapmış olmak’ ve ‘Para kazanma amaçlı oyun yapma’ düşüncesi ile başlaması. Başarı haberleri okunan birçok oyun arkadaş belirli bir arkadaş çevresinin eğlenmek için yaptığı oyunların yayınlanmasının ardından gelen başarılardır. Oyun yapımında temel prensip eğlenmek olmalıdır. Kendi eğlenmediğiniz oyunla başarılı olamazsınız. Ya da olmayan bir mantıkta oyun yapmanız gerekmektedir.

Peki başarılı bir oyun yapmak için ne yapmalı, nasıl başlamalı? Öncelikle yapacağınız oyunun ne türde olacağını ve senaryosunu belirlemeniz gerekli. Bunun için ‘Ben strateji oyunu yapacağım. Tanklar birbirini vuracak’ diyerek başlamak da başarısız bir girişim olacaktır. Birçok kişinin başlangıçta atladığı ve önemsiz saydığı bu konu aslında her şeyin başıdır. Yapacağınız strateji olayının nerede ne zamanda geçeceği (Mitoloji, realtime, gelecek vs.), tankların nasıl olacağı, sınıflandırmaların nasıl yapılacağı (devletler, kabileler vs.), haritada nasıl hareket edeceklerinden tutun, tankların canlarının ne kadar olacağı, her atışta kaç canın gideceği gibi birçok konuyu başta tasarlamanız gerekmektedir.

Bu aşama bittikten sonra kullanacağınız oyun motorunu seçmenize gerekmektedir ki bu da önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu konuda internette birçok kaynak vardır. Bunlar hangi oyun motorunu nasıl kullanacağınız konusunda size gerekli eğitimleri vermektedir. Ancak hangi motoru neden tercih etmeniz gerektiğini birçok kaynakta bulamazsınız. Bunun sebebi çekilen videoların belirli bir oyun yapımının aşama aşama anlatılmasından kaynaklanmaktadır. Birçok eğitim videosunda FPS veya araba yarışı tarzında oyun yapımını öğrenirsiniz. Bunlar çok başarılı oyun yapımı öğrenme yolu değildir. Ancak yukarıda oyunun tutması için verdiğimiz örnekte olduğu gibi aynı konuda başka bir kaynak olmadığı için (olmayan mantıkta) çok fazla izlenim alan videolardır.

Oyun motoru ile ilgili size verebileceğimiz öneri, oyununuzu basit hazırlamaya başlamanızdır. Eğer daha önce hiçbir oyun motoru kullanmamışsanız, öncelikle oyun motoru mantığını ve kod yazımını öğrenebileceğiniz basit motorlardan başlamanızdır. Hiçbir kod altyapısı olmayan birisi dahi çok tutulan oyun yapabilir. Ancak kod işini bilen adamın yapacağı oyun daha başarılı olur. Hele oyun motoru mantığını biliyor ve yüksek bir motor kullandıysa o zaman daha da başarılı olacaktır. Yeni başladıysanız öncelikle Gamemeaker tercih edebilirsiniz. Gayet basit bir oyun motorudur. Hemen söyleyelim, aklınızdaki oyunu Gamemaker ile muhtemelen yapamazsınız. Çünkü hayalinizdeki oyun çok içerikli bir oyundur. Ancak oyun motoru mantığını çözmek için Gamemaker ile basit oyunlar yapabilirsiniz. Belirli bir süre sonra oyun motoru tercihinizi yaparak projenize geçebilirsiniz.

Oyun motorları arasında en çok kullanılanlar CRYEngine, Unreal Engine ve Unity 3D’dir. Unity şuan en çok kullanıcıya sahip olanıdır. Bunun nedeni ilk free (bedava) sürümü açan Unity’dir. Oyunun yapımı ve yayınlanması aşamasında hiçbir para ödemezsiniz, oyun belirli bir indirme ve kar elde ettikten sonra yüzde 5 ile 10 arasında değişen ücretler ödersiniz. Arayüzü gayet kullanışlı olan Unity 3D aynı zamanda en çok Türkçe kaynağa ulaşabileceğiniz oyun motorudur. Zira birçok sitede ve sosyal medyada eğitim videoları, sorun çözüm örnekleri gibi kaynaklar mevcuttur. Ayrıca birçok platformca desteklenmesi ve özel anlaşmaları ile avantajlar sunması tercih sebebidir.

Unreal Engine oyun motoru ise çok gelişmiş bir oyun motorudur. Free sürümüne geçerek kullanıcısını arttırmıştır. Muhteşem grafik desteği ile birçok oyunun Unreal’de yapılmış olması kullanıcıların iştahını kabartsa da o kadar kolay bir motor değildir. Çok geniş bir kütüphaneye sahip olan Unreal daha açılırken size yapacağınız oyunun çeşidine göre örnekler (FPS, TPS), hazır şablonlar vermektedir. Ayrıca levellerin yapımı ve geçiş animasyonları da hazır şekilde bulunmaktadır. Ancak dediğimiz gibi zor bir oyun motoru olan Unreal, bu kolaylaştırmalara rağmen bilgi istemektedir. İnternet ortamında birçok kaynak olmasına rağmen kaynakların birçoğunun kodlamadan ziyade Blueprint’in tercih edilmesi. Blueprint, kodlarla yapılan bir işin çizim ile halledilmesi gibidir. Hemen iştahınız kabarmasın, bu performansı olumsuz etkiler. Ayrıca maddelerin fiziğini ayarlarken kodlamayı öğrenemediğiniz için, kuralları belirlemede ve oyunu kodlamada çözümsüz kalırsınız. Yani yeni başlayan bir kişinin Türkçe kaynaklardan Unreal’de başarılı bir oyun yapması çok zordur.

Yine güçlü ve tercih edilen oyun motorlarından CRYEngine’de free versiyona geçenlerden. Ancak oyunun temel mantığı genellikle FPS veya TPS tarzı oyun yapımı için uygun. Türkçe kaynak konusunda belki de saydığımız motorlar arasında en az içeriği olanıdır. Bazı kaynakları bulabilirsiniz. Ancak, projeniz için gerekli kaynakları Türkçe bulmanız neredeyse imkansızdır. Çok güçlü bir oyun mekaniğine sahiptir CRYEngine. Oyun motoru mantığını ve kodlamayı bilen herkesin özellikle FPS tarzı oyun tasarlarken bakması gereken bir oyun motoru olduğunu söyleyebiliriz. Yapay zeka kodlaması için birçok şablonu olması büyük avantajdır. Ancak başta dediğimiz gibi kesinlikle kodlama ve oyun motoru mantığını çözmüş olmak gereklidir.

Bu 3 oyun motoru arasında yaptığımız karşılaştırma sizi Unity 3D’ye yönlendirmek amaçlı değildir. Tabi ki yeni başlayan biri Unreal’de veya CRYEngine’ne çok başarılı oyunlar yapabilir. Ancak Türkçe kaynak bakımından Unity’nin daha fazla olması Türk kullanıcılara, oyun yapımcısı adaylarına daha cazip gelmesini sağlıyor. Az araştırma sonrası bütün oyun motorlarını indirerek deneyen yeni oyun yapımcılarının birçoğunun tercihi Unity olmuştur. Bunun sebebi de dediğimiz gibi Türkçe kaynak bolluğudur.

Oyun motorunu tercih etmek oyunu yapmak için yeterli mi tabi ki değil. Şimdi karakterleri modelleyeceğiniz, 3D modelleme programını seçmekte sıra. Bu konuda 3D maya efsanedir. Çok zor öğrenimi olan ama öğrenince kendine ait bir dünyaya sizi davet eden 3D teknolojisinin babasıdır diyebiliriz. Müthiş modellemelerin çıkartıldığı 3D Maya ile ilgili eğitim videoları izlemeniz mümkün. Ancak bu kadar iyi olması tabi ki programın zor öğrenilmesine neden oluyor. Temel mantığı öğrenmenin dışında pratiklerle geliştirebileceğiniz 3D Maya’da başarılı olmak için modellemelerinizin her yerini ince ince çalışmanız gerekmektedir.

3D modelleme konusunda diğer programlar arasında dikkat çekeni Cinema 4D’dir. Çok başarılı bir program olan Cinema 4D, tasarımlarda performans ve kolaylığı bir arada sunar. Öğrenimi kolaydır, uygulaması zordur. İnce işçilik isteyen bir program olan Cinema 4D çok tercih edilen modelleme metotlarından biridir. Birçok mobil oyunun modellemesinde karşılaşacağınız Cinema 4D ile ortaya çıkan modeller gerçekten çok gerçekçi olabilir.

Modellemede tercih edilen en basit program ise Sketch Up’dır. Çok basit bir program olan Sketch Up, kullanımı en kolay ve hızlı programdır. Modelleme yaparken kutucuklar ve daireler ile çalışırsınız. Ancak oyun yapımcıları tarafından tercih edilmez. Çünkü çok basittir. Özellikle PC ve konsol oyunlarında çok kötü bir görüntü ortaya çıkar. Ancak mobil oyunlarda bina gibi yapıların modellenmesinde çok başarılı ve hızlı bir programdır. Diğerlerine oranla kalemle çizer gibi modelleme yaparsınız.

Modellemenin ardından oyun motoruna tekrar dönerek oyununuzu yapmaya başlayabilirsiniz. Bu işlerin hepsi ile ilgili Türkçe kaynaklar ve videolar bulmanız mümkün.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

nokia 4.2 kaç para

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini ...

euro-truck-türkiye haritası

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 oyununa gelecek yeni DLC’de, Romanya ve ...

next point

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 yazılım güncellemesi yapıldı. Next Point HD ...

kaldiracli işlemler

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı ticaret, kazançlarını kısa bir süre için bekleme pozisyonlarından optimize ...

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Meizu, şimdi de 6 GB ...

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

İlk kez Çin’de satışa çıkan Nokia’nın orta segment telefonu Nokia ...

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche, Tesla Model X rakibi Mission E Cross Turismo SUV ...