PES 2017 mi, Fifa 2017 mi? İşte ilk karşılaştırma

2017 yılı 2 devin kapışmasına sahne olacak. Sizce PES 2017 mi, yoksa FİFA 17 mi daha iyi olacak. İşte ilk inceleme…

Konami ve EAsports’un yıllardır büyük çekişmesi olan PES-FİFA savaşı 2016 oyunları ile birlikte iyice hızlanmıştı. 2016’da FOX ENGİNE oyun motorunun bütün avantajlarını kullanan PES, 2014 oyunu ile birlikte gerisinde kaldığı FİFA’ya karşı ciddi bir hamle yapmıştı. Rekabette geride kalan Konami, PES serisinde Fox Engine oyun motoruna geçerek farkı kapatmıştı. Şimdi devrim sırası FİFA’ya geldi. EAsports 2015 ve 2016’da kullandığı Ignite‘ın yerine Frostbite oyun motorunu kullanılacak. Gerçekçilik ve oyun zevkini bir arada sunmak isteyen EAsports, FİFA 2017 ile birlikte Frostbite oyun motoruna geçerek  kendi devrimini gerçekleştirecek.

pes-2017-de-yeni-neler-varBu durum karşısında Konami ise PES 2017’de Fox Engine oyun motoruna devam edecek. Ancak PES 2017 ile birlikte oyun fiziğinde önemli geliştirmeler yapılacak. PES 2017’de oyun fiziği artık sanki maç izliyormuşçasına gerçekçilik sunacak. En azından Konami’nin açıklaması bu yönde. Oyuncuların top kontrollerinde yenileştirmeler yapacak olan PES 2017’de her oyuncu kendine has hareketlerin yanısıra top kontrolü ve oyun yapısına sahip olacak. Yapay zekanın da iyice geliştirildiği PES 2017’de takım stratejileri ile pozisyon durumlarına göre her oyuncu karar vererek hareket edecek. Yani sol kanatta top kaybettiğiniz anda birden taktiğinize ters bir şekilde sol bekiniz topu kapabilecek. Top sizde iken oyuncular kendilerine en uygun gördükleri pozisyonları alarak belirlediğiniz taktiğe göre oynamanıza olanak sağlayacak. Örneğin çok paslaşarak oynayan bir stratejiniz varsa diğer oyuncular boş alanlarda kendilerini gösterecek. PES 2016’da bu durum topa sahip oyuncuya taktiğinize göre diğer oyuncuların yaklaşması olarak planlanmıştı. PES 2017’de ise topsuz oyuncular sizin en rahat ve risksiz pas atacağınız yere konumlanacak. Ayrıca taktik ayarlarında PES, FİFA’nın bir hayli gerisinde kalmıştı. Oyunculara sadece Kontra atak ve paslaşarak oyun seçeneği üzerinden taktik yaptıran PES 2016, çok eleştiri almıştı. Bu durumu değerlendiren Konami PES 2017’de taktiksel seçeneklerde daha geniş bir yelpaze bırakmış.

PES 2017’deki yeniliklerden bir tanesi de kaleciler olacak. Daha dinamik kalecilerin tasarlandığı PES 2017’de gol dediğiniz şutları kaleciler çevik bir refleksle kurtarabilecek. Henüz açıklama yapılmayan ve merakla beklenen konu ise PES 2016’daki yan top sorunu. Orta kafa gol organizasyonlarında atak yönünden kolay bir çizgide olan PES 2016’da defans olayı çok sıkıntılıydı. Savunma yapan takımlar yan toplarda Ronaldo ve İbrahimoviç gibi kafa toplarında etkili oyuncuları durduramıyordu. 90 dakika atak oynayıp, 2 tane ortadan gol yiyerek mağlup olmak oyunun en büyük şikayetlerindendi.  Bu konuda henüz bir açıklama yok. Ancak PES 2016’daki bu durumun temel sebebi oyun fiziğindeki yan topların kurallarıydı. Oyun fiziğinde iyileştirme yapılması bu durumun değiştirilme ve düzeltilme olasılığını ortaya koyuyor.

FIFA-17-DatesBu kadar PES yeter diyerek FİFA’ya geçecek olursak, FİFA bu sene adeta bir bombayla geliyor. Bu çok olumlu anlamda da olabilir, çok kötü anlamda da. PES 2014’te büyük bir hayal kırıklığının ardından Fox Engine iyileştirmesi ile çıkış yapmıştı. Yani kötü bir durumdayken oyun motorunu iyileştirip iyi bir oyun yapmıştı. FİFA cephesinde ise durum biraz farklı. 2015 ve 2016 oyunları ile büyük beğeni toplayan FİFA, üst seviyede başarılı iken oyun motoru değişikliğine gidiyor. İgnite oyun motoru FİFA severlerin adeta keyifle oynadığı son derece akıcı bir oyun ortaya koymuştu. FİFA Frostbite oyun motoruna geçerek oynanışı değiştireceğini ortaya koydu. FİFA 2017’nin çıkacağı tarih merakla bekleniyor. Çünkü değişikliğin ne getireceği veya ne kaybettireceği henüz bilinmiyor. FİFA ne kadar açıklama yaparsa yapsın, kullanıcının oyun oynarken ne hissedeceğinin daha önemli olduğunu düşünürsek FİFA adeta elinde bombayla piyasaya çıkıyor diyebiliriz. Elbetteki EAsports da bunu düşünerek iyi bir test aşaması yapacak. Ancak FİFA’nın 2017’de ne getireceğini kimse bilemez. Eğer FİFA istediği devrimi doğru yapabilir ve oyunu beğendirirse PES’in bir hayli zorlanacağı kesin. FİFA’da bunu düşünerek büyük yatırımlı bir oyun çıkarmayı planlıyor. Yani altın vuruş yapmayı düşünüyor. Ama işler tersine giderse PES efsanesini daha fazla körükleyebilir. Grafik motoruna gelecek olursak FİFA, 2017 ile birlikte gerçekçi görüntüyü hat safhaya çıkarıyor. En azından açıklamalar bu yönde. FİFA 2002’de kullanıcılar “Brezilyalı Ronaldo’nun dişinin arasındaki boşluğu bile yapmışlar” diyerek hayranlıklarını sunduğu FİFA 2017 ile birlikte yine övgülere mazhar olmak için grafiğe çok çalışıyor.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

nokia 4.2 kaç para

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini ...

euro-truck-türkiye haritası

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 oyununa gelecek yeni DLC’de, Romanya ve ...

next point

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 yazılım güncellemesi yapıldı. Next Point HD ...

kaldiracli işlemler

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı ticaret, kazançlarını kısa bir süre için bekleme pozisyonlarından optimize ...

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Meizu, şimdi de 6 GB ...

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

İlk kez Çin’de satışa çıkan Nokia’nın orta segment telefonu Nokia ...

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche, Tesla Model X rakibi Mission E Cross Turismo SUV ...