WNIR3300 Reperater Modu Access Point Olarak Kullanımı

cnett

 

CNet WNIR3300 cihazı reperater modunda iken hem access point olarak, hemde kablosuz menzil genişletici olarak çalışmaktadır. Bu yazı , WNIR3300 cihazını Access Point(kablolu bağlantı) olarak nasıl konfigure edildiği hakkında olacaktır.

Konfigurasyona başlamadan önce CNet WNIR3300 ve konfigürasyonu yapacak bilgisayar arasında kablolu bir bağlantı yapınız. Bunun için ethernet kablosunun bir ucunu CNet WNIR3300 cihazının LAN portlarından (turuncu) herhangi birisine, diğer ucunu da bilgisayarınıza takınız.

Sonra bilgisayarınıza statik ip tanımlayınız. WNIR3300 cihazının varsayılan ip adresi 192.168.1.1 olduğundan dolayı, bu ip bloğundan bir ip veriniz. Örn: 192.168.1.2 gibi.
Not: Bu aşamada Varsayılan Ağ Geçidi ve DNS tanımlamaya gerek yoktur.

Sonra web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak cihazın arayüzüne giriş yapınız.
Not: WNIR3300 varsayılan kullanıcı adı ve şifresi “admin” dir.

görsel1

Giriş yapıldıktan sonra, olası ip adresi çakışmasını engellemek ve güvenlik açısından cihazın varsayılan ip adresini değiştiriniz. Bunun için TCP/IP Settings > LAN Interface bölümüne giriş yapınız. Buradan dilediğiniz ip adresini vererek Save Changes butonuna tıklayınız ve ayarlarınızı kaydediniz.
Not: Yeni tanımlayacağınız ip adresi DHCP Server IP Havuzu dışında kalmalıdır. Bunun için yeni ip tanımlandıktan sonra DHCP IP Havuzunu da düzenlenmesi gerekmektedir Ayrıca ip değişimi sonrası cihaz otomatik olarak kendini yeniden başlatacaktır.

görsel 2

WNIR3300 cihazına yeni ip adresi tanımladıktan sonra yeni ip adresi ile cihaza giriş yapınız. Varsayılan olarak Router modunda çalışan bu cihazı, Access Point olarak çalıştırmak için sol menüden Operation Mode kısmına giriniz, Repeater(Range Extender) modunu seçiniz ve Save Changes butonuna tıklayınız. Bu aşamada ayarları kaydetmek ve çalışma modunu değiştirmek için cihaz otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

görsel3

WNIR3300 cihazı yeniden başladıktan ve çalışma modu değiştikten sonra cihazın web arayüzüne tekrar giriş yapınız. Bu aşamada WNIR3300 cihazının kablosuz ağ ayarları yapılacaktır. Bunun için Wireless > Basic Settings bölümüne giriş yapınız ve ayarlarınızı aşağıdaki pencereye uygun olarak yapınız. Ardından Apply Changes butonuna tıklayıp, ayarlarınızı kaydediniz. Sonra Please reboot the router to take some changes effect uyarısına tıklayınız, cihazınızı tekrar yeniden başlatınız.

görsel4

Ayarlar tamamdır. Bundan sonraki aşama ise modem ile bilgisayarınız arasındaki kablolu bağlantıyı iptal edip, modemin LAN portlarından birisinden çıkan ethernet kablosunu, WNIR3300 cihazının LAN portlarından birisine takınız. Bu şekilde iki cihazı kablo ile birbirine bağladıktan sonra WNIR3300 cihazınız Access Point (kablolu olarak) olarak çalışmaya hazır hale gelecektir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....