İnceleme Oyun Dünyası

Xbox One Özellikleri

Xbox-One
Written by tnoz

Reklamlar

2005 yılında Microsoft’un piyasaya sürdüğü Xbox, aradan geçen 8 yılın ardından Xbox One olarak yenilenen teknolojisi ve geliştirilen donanımı ile resmen duyuruldu. Sony Playstation 4’ün en büyük rakibi olan Xbox, Xbox One ile beklentileri fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor. Microsoft’un merakla beklenilen yeni nesil oyun konsolu, donanım olarak Sony Playstation 4’ten geri kalmıyor. 5 milyar transistör teknolojisi ile üretilen Xbox One 64 bit mimarisine sahip ve 8 Gb RAM belleğe sahip. Bunların dışında USB 3.0, Blu-Ray ve Wi-Fi teknolojilerini de barındırıyor.

[ad#oyun300c]

httpvh://www.youtube.com/watch?v=TP_E6Bn6fWM

Xbox One, sisteminde xbox arayüzü dışında bir de Windows işletim sistemi yer alacak. Yani oyun oynamak dışında kalan zamanlarda oyuncular internete daha rahat girebilecek ve Windows 8’in uygulamalarından faydalanabilecek.

Tasarım

Xbox One tasarım olarak eleştirilere maruz kalsa da, Sony Playstation 4’ün tasarımı hâlâ sır olarak saklanıyor. Xbox One basit bir dikdörtgen yapıya sahip, son derece keskin ve siyah renk seçimiyle oldukça şık duruyor.

Xbox One, sesli kontrol deneyimini kullanıcılarına sunuyor. Artık Xbox’ınızı açarken oturduğunuz yerden “Xbox On” demeniz yeterli olacak. Xbox One sadece bir oyun konsolu olmaktan çıkıyor. Tam bir eğlence ve iletişim platformu haline geliyor. Microsoft’un Skype uygulaması bundan sonra Xbox One üzerinde de çalışacak. Arkadaşlarınızla skype üzerinden Xbox One aracılığı ile görüşebilecek, isterseniz bulut teknolojisi sayesinde film izleyebilecek, müzik dinleyebileceksiniz.

xbox-joystick

Eski ve Yeni Oyunlar

Xbox One ne yazık ki eski oyunlarınızı çalıştırmıyor ve oyun konusunda çok fazla çeşitlilik sunmuyor. EA Games, Xbox One ve Microsoft’u bu defa da yalnız bırakmıyor ve FIFA 14, Madden 14, NBA Live 14, UFC gibi oyunların Xbox One sürümünü de piyasaya çıkartmaya hazırlanıyor. Yine Xbox oyuncularının alışkın olduğu Call Of Duty’de, Call Of Duty: Ghost ile Xbox One’da yerini alacak.

Detaylar Los Angeles E3 Fuarı’nda

Microsoft, Xbox One’ın çıkış tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapmasa da tasarım, donanım ve tarih detaylarının Los Angeles’ta düzenlenecek E3 fuarında açıklanması bekleniyor. Gözler şimdiden fuara çevrilmiş durumda. Sony Playstation 4’ün tasarım ve teknik detaylarının yayınlanmasının ardından Xbox One ile çok sıkı bir rekabet içerisinde olacağı kesin.

About the author

tnoz

Tnoz Teknoloji editörü - Teknolojide yaşanan son gelişmeler ve Sosyal medya hakkında yayınlanan haberlerden sorumlu yazar

Leave a Comment