Yeni dönemin teknolojisi VR!

5487998

Oculus firmasının piyasaya sürdüğü Rift Gözlükleri ile dikkatleri çeken VR (Virtual Realite) teknolojisi önümüzdeki dönemin en parlak teknoloji gelişmesi olacağa benziyor. Google’nin Cartoonboard ile destek olduğu VR teknolojisi her geçen gün daha fazla tartışılmaya ve merak uyandırmaya başladı. Samsung, LG gibi cep telefonu üzerine ağırlık veren firmaların da birer birer üretime başladığı VR gözlükler çok büyük etki yaratmasa da hızla gelişen VR teknolojisi herkesin merakla beklediği bir endüstri haline dönüştü.

VR gözlüklerin önümüzdeki dönemde film severlerin vazgeçilmezi haline gelmesi bekleniyor. Artık yeni çekilecek filmlerde de kullanılacak VR teknolojisi sayesinde filmi sadece izlemekle kalmayacaksınız. Filmin ana karakteri olarak filmi adeta yaşayacaksınız. Şimdilik Android ve İOS destekli uygulamalar ile VR gözlüklerle izlenebilen kısa videolar bile ortaya koyduğu gerçeklik ile tatmin edici boyutta. VR’ın film teknolojisinden daha fazla etki edeceği yer ise oyun sektörü.

Oculus’un oyun pazarında birden bire yükselişi oyun teknolojisi üzerine yatırım yapan dev firmaları da harekete geçirmişti. Özellikle Sony, Playstation VR hamlesi ile VR teknolojisinde de en büyük oyun dünyasını oyunseverlere vaad ediyor. Playstation 4 platformunda kullanılabilecek Playstation VR için ayrıca Playstation CAM (Kamera) da gerekli. Sony’nin oyunseverlere sunduğu en önemli avantaj ise VR uyumlu oyunlar olacak. İlk olarak Star Wars: Battlefront’un VR uyumlu olarak hazırlandığı açıklanırken sene sonuna kadar 50’ye yakın oyunun VR destekli olacağı ifade ediliyor.

VR teknolojisinde kullanıcıları en çok zorlayacak olan ise maliyeti olacak. Oyun üzerine geliştirilen VR gözlüklerinin fiyatları bir hayli yüksek. VR teknolojisinin öncüsü Oculus Rift, piyasada 599$’a satılıyor. Yine oyun üzerine LG tarafından üretilen Vive’ın piyasa fiyatı 799$. Bu durumu da iyi değerlendiren Sony’nin Ekim ayında piyasaya süreceği Playstation VR’ın fiyatı 399$ olarak açıklandı.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....