Yerli İHA’nın yeni bir özelliği daha ortaya çıktı

ucakiha

Haluk Bayraktar, “Bayraktar Taktik Blok 2 İnsansız Hava Aracı şu an sınırda kurduğumuz antenlerle 1500 km’lik bir sınırda gidip keşif yapabilecek bir kabiliyete erişmiş durumda arzu edildiği takdirde uyduyla desteklenerek dünyanın istediği noktasında görev yapabilir” dedi

Dünyanın en büyük askeri tatbikatlarında biri olan Efes 2016’da milli silahlar ilk kez görücüye çıkıyor. Müthiş özellikleriyle ön plana çıkmayı başaran tatbikatın gözdesi ‘Bayraktar Taktik Blok 2 İnsansız Hava Aracı’na dair Baykar A.Ş. Genel Müdürü Haluk Bayraktar 24 TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Haluk Bayraktar konuya ilişkin şunları söyledi:

“İLK DEFA SERGİLİYORUZ”

“Burada Efes tatbikatında yüzde yüz milli özgün olarak tasarlanan ve hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizmetine girmiş bulunan aktif olarak terörle mücadelede kullanılan ‘Bayraktar Taktik Blok 2 İnsansız Hava Aracı’nı sergiliyoruz. Biz bugün burada aslında silahlı olarak geliştirdiğimiz ‘Bayraktar Taktik Blok 2’yi de ilk defa sergiliyoruz. Büyük bir gurur. Efes Tatbikatı büyük bir tatbikat, özellikle ülkemizin son 10 yılda savunma sanayi alanında yapmış olduğu yatırımlar bunları milli olarak geliştirme yönünde konmuş olan iradenin başarı örnekleri sergileniyor. Bayraktar Taktik Blok 2 bunu en somut örneklerinden birisi.

“BUGÜN BU TEKNOLOJİYE SAHİP BİR ELİN PARMAKLARI KADAR ÜLKE VAR”

Bayraktar Taktik Blok 2’nin elde etmiş olduğu başarılar, sahip olduğu teknoloji, uçuş kontrol sistemlerinden yazılımına sahip olduğu teknolojiler gerçekten diğer ülkeleri etkiliyor. Bugün bu teknolojiye sahip bir elin parmakları kadar ülke var. Biz geçekten ortaya konan bu iradeyi devam ettirebilirsek ülkemiz 10 yıl içinde çok daha ileri noktalara gidecektir.

Aracımız bir yıldır operasyonlarda kullanılıyor. Gece-gündür uçuş yapıyor. Bunu asimetrik harp ortamında çok büyük bir avantaj getiriyor. Büyük bir koordinasyon gerektirecek bir iş sadece 1 insansız hava aracılığıyla olaylıkla yapılabilecek.

“UYDU DESTEĞİ İLE DÜNYANIN HER TARAFINA”

Geliştirdiğimiz araç taktik sınıfı bir insansız hava aracı ve hali hazırda 3 bin saat uçuşa ulaştı. Çok rahatlıkla uyduyla haberleşebilir hale getirilebilir. Örneğin şu an sınırda kurduğumuz antenlerle 1500 km’lik bir sınırda gidip keşif yapabilecek bir kabiliyete erişmiş durumda arzu edildiği takdirde uyduyla desteklenerek dünyanın istediği noktasında görev yapabilir.”

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

akilli-telefon-sarj-tuketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

IOS ve Android Şarj Tüketimi

Günümüzde insanların bir parçası haline gelen akıllı telefonların her geçen ...

toyota-chr-yakit-tuketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Yeni Toyota C-HR Yakıt Tüketimi

Toyota C-HR, bilindik Toyota tasarımlarının çok daha dışında iç tasarıma ...

Acer-C7-Chromebook-2013-Luis-Roca-Flickr-930x620

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

Chrome, Android versiyonu iyileştirildi

En çok kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, Android sürümü için iyileştirme güncelleştirmesi yayınladı....

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Android 6’nın son kullanım oranları

Android 6’nın son kullanım oranları

Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android 6, henüz en çok kullanım oranına erişebilmiş değil. Konuyla ilgili rapor paylaşıldı...

Galaxy S7 11.8 milyon adet

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

İşte 2016’nın en çok satan Android telefonları

Strategy Analytics, 2016’nın ilk yarısında en çok satan Android telefonları açıkladı. ...

instagram-coklu-hesap-670x248

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

İnstagram Snapchat ve Stories özelliklerini başlattı

Son dönemde atılımları ile dikkat çeken İnstagram, Snapchat’tan sonra Stories özelliğini de kullanıma sundu. ...

samsung

Samsung Cloud servisi geliyor

Samsung Cloud servisi geliyor

Geçtiğimiz gün Galaxy Unpacked adında yeni bir konferans düzenleyen Samsung Cloud servisini bu esnada duyurmayı ihmal etmedi....