Kiramı ödemek için yeniden borç almam gerekiyordu

“Paypal’dan kazandığım 180 milyon doların 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’e yatırdım. Kiramı ödemek için yeniden borç almam gerekiyordu.”
Elon MUSK

Elon Musk, 20 milyar dolara ulaşan serveti bir yana, sıra dışı fikirleri ve sıfırdan yarattığı Tesla, SpaceX gibi markalarıyla teknoloji dahisi olarak biliniyor.
Elon Musk, teknolojiye ilk adımını daha 12 yaşındayken Blastar isimli basit bilgisayar oyununu yazarak atıyor. 500 Dolar karşılığında satarak da ilk parasını alıyor.
Kanada’ya taşındıktan sonra babasından 28 bin dolar borç alan Elon Musk ve ağabeyi Kimbal, Zip2 isminde NY Times ve Chicago Tribune gibi gazetlere seyahat rehberliği sunan bir web girişimi kurarak işe başlıyor.
Bir dönem ofiste yatıp kalkan, hatta yaşamaya başlayan Musk özverisinin karşılığını şirketini 341 milyon dolar değerindeki nakit ve hisse üzerinden, dönemin bilgisayar devlerinden Compaq’e satarak fazlasıyla almış ve 22 milyon dolar servete kavuşmuş.

Mars’ta yaşam ihtimali üzerine bir girişim kurmak isteyen Musk,SpaceX ‘i kurarak, uzaya uçmak ve mevcut maliyetlerin onda biri fiyatına, daha ucuza bu hayalini gerçekleştirdi.
Elon Musk gözünü uzaya dikse de Dünya’daki işlerini de unutmuyor ve elektrikli araç üreticisi Tesla Motor ile otomotiv dünyasını sarsıyor. Tesla ile ilgili tüm patentler halka açıktır. Açık kaynaklı bir kod yazılımı gibi. Bunun nedenini şu sözleriyle açıklıyor: “Deliklerle dolu bir gemideyiz ve bu gemi su alıyor. Biz Tesla’yla bu suyu boşaltan bir kova yaptık. Siz olsanız kovanın tasarımını paylaşmaz mısınız?”

Ana çalışma ofisi Los Angeles’taki SpaceX fabrikasının içinde. Ofisine giderken koridorda iki poster var. Soldaki poster Mars’ı bugünkü haliyle yani soğuk, çorak, kızıl bir küre olarak gösteriyor.
Sağdakindeyse okyanuslarla çevrili yeşillikler içinde bir gezegen var. Musk’ın amacı bunu gerçekleştirmek. “İnsanlığın parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünerek ölmeyi tercih ederim”  şeklinde bu idealini açıklıyor.

O zamanlar oluşmaya başlayan karakterinin en çarpıcı yanlarından biri kitap okuma dürtüsü olmuş. Bu konu hakkında şöyle diyor: “Okulun ve komşu okulun kütüphanesindeki kitapların hepsini bitirmiştim, sanırım üçüncü veya dördüncü sınıftaydım. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi konusunda ikna etmeye çalıştım. Sonra Britannica Ansiklopedisi’ni okumaya başladım. Bu oldukça faydalı olmuştu. Neyi bilmediğiniz hakkında bir fikriniz yok.”

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Haberler

nokia 4.2 kaç para

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini

Nokia’nın yeni uygun fiyatlı telefonu Nokia 4.2’nin fiyatı ve özelliklerini ...

euro-truck-türkiye haritası

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 Türkiye Haritası Eklendi

Euro Truck Simulator 2 oyununa gelecek yeni DLC’de, Romanya ve ...

next point

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 Uydu Yazılım

Next Point HD V1.09.20144 yazılım güncellemesi yapıldı. Next Point HD ...

kaldiracli işlemler

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı Ticaret Nedir?

Kaldıraçlı ticaret, kazançlarını kısa bir süre için bekleme pozisyonlarından optimize ...

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Meizu Pro 7 Plus Türkiye’de!

Türkiye’ye resmi olarak giriş yapan Meizu, şimdi de 6 GB ...

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

Nokia 7 Plus Beş Dakikada Tükendi!

İlk kez Çin’de satışa çıkan Nokia’nın orta segment telefonu Nokia ...

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche Mission E Cross Turismo Tanıtıldı!

Porsche, Tesla Model X rakibi Mission E Cross Turismo SUV ...